İPUCU Salt likitin özellikleri nelerdir?

TheMalco

Yetkili
Forum Yetkilisi
9 Eyl 2019
92 mesaj
95 beğeni
Balıkesir
#1
Elektronik sigara dünyasında adı çok sık geçen likit türlerinden biri olan salt likit, tüm diğer likit türleri gibi gliserin tabanlı bir elektronik sigara likiti türüdür. Elektronik sigara camiasında salt nicotine adı ile de bilinen salt likiti diğer normal likit türlerinden ayıran en temel özelliği normal likit türlerinde kullanılan baz nikotin yerine salt nikotin içerisinde nikotin tuzu (salt nicotine) adı verilen etkin bir maddenin kullanılmış olmasıdır. Bu yazımızda salt likitin işlevini ve özelliklerini anlayabilmeniz için sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. İşte salt likit hakkında bilmeniz gereken her şey…


Salt Likit Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Salt likitin ne olduğuna geçmeden önce nikotin tuzu yani salt nicotine nedir onu açıklamak daha doğru olacaktır. Nikotin tuzu tütün yapraklarında doğal olarak bulunan bir nikotin türüdür. Elektronik sigara likitleri içerisinde bulunan serbest baz (freebase) nikotin tuzuna göre oranlandığında daha stabil bir nikotin türü olan nikotin tuzunun sağlıklı bir şekilde buharlaşabilmesi için yüksek sıcaklıklar gerekir.

Salt likit ise nikotin tuzu kullanılarak elde edilen bir likit türüdür. Bu likit türü ile kullanıcılar yüksek oranda nikotin almayı hedefler. Daha çok sigara bağımlılarının ve sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği salt nikotin yüksek oranda nikotin içermesinden dolayı elektronik sigara kullanıcılarına geleneksel sigara tüketimine benzer bir deneyim yaşatır.

Sigaraya benzer bir içim hazzı yaşatmasının yanı sıra yumuşak bir içim de sağlayan salt likitler normal elektronik sigara çeşitlerine göre daha yüksek nikotin seviyesi içerdikleri için daha az tüketim ile daha fazla doyum ve tokluk sağlayabilirler. Salt likitlerin içerdiği nikotin oranı 25–50 mg arasında değişkenlik gösterir. Bu oran geleneksel elektronik sigara likitleri ile karşılaştırıldığında yüksek bir oran gibi görünebilir ancak nikotin tuzunun yapısı düşünüldüğünde, kullanıcıların alacağı içim ve hazzın en ideal olduğu mg seviyeleri bunlardır.
Sigara ile çok benzer bir deneyim yaşatan salt likit kullanmanın bir diğer avantajı ise bu likit türünün daha küçük, daha düşük voltajlı cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş olmasıdır. Daha çok pod mod adı verilen elektronik sigara cihazlarında kullanılan salt likit sigarayı bırakmak isteyen ya da sigara ile eş değer bir deneyim yaşamak isteyen tüm kullanıcıların mutlaka denemesi gereken likit türleri arasında yer alır.