İPUCU Elektronik sigara ve likitinin tarihi

TheMalco

Yetkili
Forum Yetkilisi
9 Eyl 2019
92 mesaj
103 beğeni
Balıkesir
#1
Çok merak edilen bir konuyu araştırarak sizlerle paylaşmak istedik. :çekingen:

İlk Elektronik Sigara ve Likiti Ne Zaman Yapıldı?

Elektronik sigara ve likit çeşitlerinin hayatımıza girişi normalde çok uzun bir zaman dilimini kapsamıyor. Özellikle son bir kaç yıl içerisinde yaşamımıza giren ve popülerlik sağlayarak sigara ve tütün ürünlerine ciddi bir rakip olan likit çeşitlerinin çıkış yeri ile ilgili bilinen genel bilgi ilk olarak Çin’den yayılmış olduğu. Ancak elektronik sigara likitlerinin ilk bulunduğu ne Çin ne de bulunma tarihi yakın bir zamana dayanıyor.

Elektronik Sigara Likitinin Tarihi

Günümüzde kullandığımız elektronik sigara modellerinin bilinen ilk temelleri 2004 yılında Hon Lik adında Çinli bir eczacı tarafından ortaya atılıyor. Ancak aslında elektronik sigara yapılma fikri Hon Lik ‘ten çok öncesine, 1967 ‘li yıllara dayanıyor. Sigaranın çok yaygın kullanımda olduğu bir dönem olan 1960 ‘lı yıllarda henüz tütün ve tütün ürünlerinin insanlar üzerindeki zararları bilinmiyordu. Hatta kimi yayın kanallarında sigara kullanımının insan sağlığına faydalı olduğuna dair kampanyalar yapıldığı için sigara kullanımı oldukça popüler ve yaygındı. Sigaranın bu denli popüler olduğunu gören bazı girişimciler sigaraya muadil olacak bir ürün arayışına girerek elektronik sigara üzerine çalışmalara başladı. İlk kez Herbert A. Gilbert tarafından geliştirilen elektronik sigara prototipinin net tarihi 1963 yılı. İlk elektronik sigarasını geliştiren Gilbert uzun yıllar boyu süren çalışmaları sonucu ürünün patentini 1967 yılında aldı. Ancak bu ürün günümüz elektronik sigara cihazlarından oldukça farklı bir modeldi, kullanımı şarj edilmesi oldukça zor bir üründü ve tüm bu zorlukları sebebi ile Gilbert’in elektronik sigara projesi tütün ürünleri karşısında dayanamayarak proje iptal edildi.

2004 yılında ise Gilbert’in bu projesini incelemiş ve epey merak salmış olan Çinli eczacı Hon Lik uzun yıllar boyu yaptığı çalışmalar sonucunda günümüz elektronik sigara cihazının ilk temellerini attı. Çalışmaları sırasında propilen gliserinden oluşan bir solüsyon çözeltisini basınçlı ultrason dalga yayan bir parçanın içinden geçiren Hon Lik bu çözelti sıvısının buharlaştığını fark etti ve günümüz elektronik sigara likiti sıvısının doğmasına sebep oldu.

Hon Lik’in çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve adını ”Ruyan” koyduğu ilk elektronik sigara modeli 2004 yılında Çin’de birçok insan tarafından kullanılmaya başlandı ve ardından Golden Dragon adında bir holdingin de desteğini alarak 2007 yılında ihracatı ve günümüz elektronik sigara dünyasının oluşması sağlandı.

elektronik-sigara-likitinin-tarihi-jpg.1933


Tüm yazılar tarafımızdan yazılmaktadır. Alıntı değildir.
 
Son düzenleme: