SAĞLIK Elektronik sigara likiti ile sigarayı bırakmak mümkün mü?

TheMalco

Üye
Tedarikçi
9 Eyl 2019
26 mesaj
17 beğeni
Balıkesir
Elektronik sigara likiti sigarayı bırakmak isteyenlerin en sık tercih ettiği yöntemlerden biri. Merkezi sinir sistemi üzerinde ciddi anlamda uyarıcı etkileri bulunan ve kırılması en zor bağımlılıklardan biri olan sigaranın olumsuz etkilerinden kurtulmak ve bu kötü alışkanlığa son vermek için kullanılan elektronik sigaralar, kullanıcılar üzerinde hem gerçek sigara içim hissi yaratıyor hem de sigara kullanımını azaltıyor. Peki bir çok sigara bağımlısının sigarayı bırakmak için tercih ettiği elektronik sigara likiti gerçekten de üzerine düşen görevi tam olarak yapıyor mu? Elektronik sigara likiti ile sigarayı bırakabilmek mümkün mü?

Elektronik Sigara Likiti Sigarayı Bıraktırabilir mi?

Nikotin insan vücuduna kolayca geçebilen çok güçlü bir uyarıcı. Sigara, nargile, pipo ya da tütünlü herhangi bir ürünü değerli kılan nikotin, vücuda girdiğinde beyne mutluluk salgılayan hormonların çalışmasını sağlıyor. Nikotin ile birlikte salgılanan hormonlar sayesinde kişi kendisini kısa bir süre de olsa mutlu ve keyifli hissediyor. Sadece 10 saniye içerisinde kana karışarak insan beynine kadar ulaşan nikotin her ne kadar keyif veren bir madde olsa da ciddi anlamda bağımlılık yaratan ve bırakması oldukça güç bir madde. Birçok kişi sigarayı bırakmak için nikotin sakızı, nikotin bandı gibi yan ürünler kullansa da bu ürünler sigaranın verdiği hissi tam olarak yaratamadığı için tam bir başarı yakalanamıyor.

İşte tam da bu noktada devreye elektronik sigaralar devreye giriyor. Yapılan araştırmalar elektronik sigara likitinin, sigaranın yerini alabileceğini ve sigara ile diğer tütün ürünlerini bırakmayı kolaylaştırabileceğini ileri sürüyor. 2016 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırma 18.000 insanın elektronik sigara kullanarak sigarayı bıraktığını belirtiyor. Normal sigarada bulunan kimyasalları içermeyen, çok düşük bir oranda nikotin barındıran elektronik likit, gerçek sigara içim hissi ve dolgun buharı ile sigara ve tütün ürünlerinin yerini almayı kolaylaştırıyor.

sucukludondurma

Sadece Buharcı
Yönetici
Forum Yetkilisi
27 Şub 2019
487 mesaj
1,367 beğeni
Evet bıraktırır. Doğru setup, doğru nikotin oranı, doğru likit bıraktırır. 3 paket sigara içerdim bırakmadan önce. Bir çok teknik ve tedavi denedim ama başaramadım. Elektronik sigara ile bıraktım. En zor aşaması ilk bir hafta on gün. Sonrasında alışıyorsun zaten.

azash

Majör sever...
26 Mar 2019
39 mesaj
64 beğeni
Ankara
2017 yılında, bir arkadaşıma nargileyi bıraktırmak için elektronik sigara hakkında bilgi toplamaya başlamıştım.
Yaklaşık 1 ay facebook da Buharlı Lokomotif ve Esf yi takip ettikten sonra, ona bir Pico set bana da bir Pico üstü Troy 1xV3 Rda aldık.
O 3 mg ben de 12 mg nikotinli likitler ile başladık.

2 yıldan daha uzun sürede sadece 2018 yazında tatilde 4 adet sigara tükettim. Onun dışında nefes dahi çekmedim.
Elektronik sigaraya geçtiğimde 25 yıllık sigara tiryakisiydim. Günlük 1 paket siyah deve içerdim.
İlk ay modu avucuma alıp, atomizeri işaret ve orta parmağım arasında tuttuğumu saymazsak, pek zorlanmadım.
El alışkanlığını değiştirmek, içim alışkanlığımı değiştirmekten uzun sürdü :)

İlk yıl abartılı alkol kullanımında, gecenin sonunda aklıma gelirdi ateşli sigara. O zamanlar için de yüksek nikotinli, tütünlü sert likitler taşıdım yanımda.
Çeşit çeşit likit, atomizer, mod ve evyap denedim. Bazen çok kötü kombinasyonlara da denk geldim. Ama sigaradan uzak durma kararlılığımı hiç kaybetmedim.
Sigarasızlığın hayatıma kazandırdıklarını idrak ettikten sonra da bir daha ateşliye dönmek konusunda hiç arzu hissetmedim.

Artık geldiğim nokta itibariyle sigarayla bir daha muhatap olmayacağımı biliyorum. Ama buhardan da vazgeçmek zamanı yaklaşıyor. Çeşit çeşit aromalar, likitler, cihazlarla bu işi bir eğlence haline getirmiş olsam da olayın özünü kaçırmamak lazım kendi adıma.
Kendime 1-2 yıllık bir süreç belirledim. Bu süre zarfında öncelikle aroma kullanımını sona erdirip, sonrasında da günlük likit tüketimimi azaltacağım.
Nikotin düşürerek buharı bırakma şansım yok :) Boğazda yumru hissetmeyince ha çekmişim buharı, ha çekmemişim...

Kısa vadede herkese dumansız, orta-uzun vadede ise buharsız da bir hayat dilerim.

Super Mario

Muhtar
Forum Yetkilisi
28 May 2019
431 mesaj
578 beğeni
İlk başlarda seçim önemli olduğunu belirtmek isterim ne yazikki tedarikçilerin çoğu ve satıcı diyelim bilgilendiriyor ve karşı tarafı dinlemeden ürünü elden çıkarayım çabası olduğu için çoğu insan elektronik sigaradan vazgeçiyor
LİKİT KALİTESİ
DOĞRU AROMA
DOĞRU NİKOTİN
DOĞRU İÇİM ŞEKLİ
BEN hazır coilli swag ile başladım bulduğum biri ile likitte göndereyim dedi 3mg 🙄1.5 paket sigara içiyordum ve kesmiyordu ateşli o derken biraz biraz bilgi sahibi olmaya başladıktan sonra doğru olanı bulduk😊 tabi maddi olarak bu doğru seçimde çok zarar ettim
Sağlık konusunu bilmiyorum bile her likit önerisini ilk başta denedik ne kadar sağlıklı olabilir Allah bilir ...
Şimdi güzel bir mtl ve pod setup ile ateşsiz hayatımıza devam ediyoruz .😊

jny

Yetkili
Forum Yetkilisi
3 Eyl 2019
31 mesaj
35 beğeni
İstanbul Anadolu
Baştan araştırmayı düzgün yapıp doğru cihaz, kaliteli likit ve doğru nikotin oranı ile bırakmamak mümkün değil.

Doğru cihaz derken teoride mantıklı olan gerçek hayatta sizin için en doğrusu olmayabilir, hemen pes etmeyip size mantıklı gelen ikinci cihazı da alın, olmadı başka türde cihaz da alın ve hepsini deneyin. Hangisinin size en uygun olduğuna karar verdikten sonra diğerlerini satabilir veya yedek olarak bulundurabilirsiniz.

Likit başlarda boğazda biraz gıcık yapabilir, 2-3 gün sonra bu his geçer. İlk çektiğiniz nefes öksürtüyorsa, watt'ı düşürerek ve hava ayarıyla oynayarak ideal dengeyi bulmaya çalışın.

Bu geçiş aşamasında en kritik süre, ilk 4 gündür.

İlk gün canınız e-sigarayla birlikte tütün sigarası da isteyecek, biraz sabretmeniz lazım. Canınız sigara çektikçe e-sigaradan bir nefes daha alıp sabretmeye devam edin. Sigara isteği dayanılmaz olunca 1 dal kaçamak yapabilirsiniz, o ilk gün boyunca toplam 3 dal veya daha azıyla yetinebildiğiniz anda ilk adımı başarıyla tamamlamış olursunuz.
İkinci gün 1-2 dal, üçüncü gün belki de hiç sigara içmeden durabiliyorsanız artık sigaradan tiksinmeye de başlamışsınızdır, yaksanız bile yarısına gelemeden söndürmeye ve uzun bir süre canınız çekse bile eliniz hiç sigaraya gitmemeye başlar.
Ben ilk 3 günü bu şekilde geçirdikten sonra dördüncü günün gecesi uykudan kalkıp benzinliğe son bir paket almaya gidecek kadar krize girmiştim, oraya kadar yürüdükten sonra sigara isteği de aniden azalmaya başlamıştı ve benzinliğe vardığımda aslında canım istemiyordu artık. Yine de sonrasında ne olacağını bilmediğim için her ihtimale karşı bir paket aldım ve eve geldim, daha çektiğim ilk nefeste o sigaradan nefret ettim ve 1 hafta sonra sigaraları küflenmesin diye etrafıma dağıttım.

Sigaraya nasıl bu zamana kadar tahammül edebildiğinize şaşırıyorsunuz o ilk geçiş sürecini atlatınca. Yanınızda sigara içenlerden rahatsız oluyor, onların yanından ayrılıp eve gelince üzerinize sinen kokudan ayrıca rahatsız oluyorsunuz.

Benim o kritik dönemi atlattıktan sonra içtiğim ilk sigara, 6 ay sonra bir sebepten dertlendiğim bir gün oldu. Başım döndü, midem bulandı, yarısına gelemeden yine söndürdüm ve o günden sonra da ağzıma bir daha koymadım. E-sigara efkarlı olduğunuz bir anda da içilebiliyormuş, insan çilekli vanilyalı likiti tüttürürken hala içi yanabiliyormuş, onu da böylece tecrübe etmiş oldum.

Sigaranın içinde sadece nikotin yok, bağımlılık yapıcı başka maddeler de var. Bunların ne olduğunu asla bilemeyeceğiz, tütün firmaları bunları asla açıklamıyor. Vakt-i zamanında Amerika'da bir vatandaş tütün firmalarına ağır bir tazminat davası açmış ve mahkeme tütün firmalarını sırlarını açıklamak veya o ağır tazminatı ödemek arasında seçim yapmak zorunda bırakmış. Firmalar tazminatı ödediler ve yine açıklamadılar. Bugün gelinen noktada ise hiç bir devlet kurumu tütün firmalarına el süremiyor, medyada istedikleri gibi yayın yaptırarak gerçekle hiç alakası olmayan haberler yayabiliyor ve kendi kusurlarını gizleyebiliyorlar. O geçiş sürecinde nikotin ihtiyacını e-sigara karşılıyorken hala sigara istememizin sebebi bu. Ne var ki 4 gün içinde tamamen kurtulabiliyorsunuz o maddelerin bağımlılığından.

Başka bir konu da sigarada duman soluduğumuz için akciğerlerimize yapışan duman partikülleri ve karbon monoksit sebebiyle solunum yaparken havadaki oksijenin kanımıza karışmasına engel olup, üstüne kanımızda az miktarda kalmış oksijeni de alıp götürüyor olması. Sigaradan kopup sadece buhar soluyunca, akciğerler de açılmaya başlıyor ve kanımıza çok daha fazla oksijenin girdiği, çok daha sağlıklı bir hayata geçiyoruz.

İlk 1 haftadan sonra ben yerimde duramıyordum; bir yerde 5 dakika oturunca aniden kalkıp amaçsızca koşmak geliyordu içimden. Bisiklete hala düzenli olarak biniyorum; sigara içtiğim zaman her tırmandığım rampada 4-5 dakikada bir mola verirken sadece 1 hafta sigaradan uzak kaldıktan sonra 45 dakikalık bir tırmanışı kesintisiz yapıp, nihayet düzlüğe çıkınca vites büyütüp hızlanarak devam etmiştim. 3 saat aralıksız bindikten sonra popom ağrımıştı, yoksa bıraksalar daha saatlerce binerdim. Tabi bu sadece bir örnek, bu durumun aynısını aklınıza gelebilecek bütün performans isteyen konular için düşünebilirsiniz ;)

Uzun lafın kısası; e-sigara ile tütün sigarası bırakılır, hem de çok güzel bırakılır. Resmen hayata dönersiniz, yeniden doğmuş gibi olursunuz. Sabahları ağzınızdaki o kekremsi tad kalmaz, yediğiniz içtiğiniz her şeyin tadını daha çok alırsınız, hayata daha pozitif bakmaya başlarsınız, yaptığınız her şeyden daha fazla keyif alırsınız. Sadece ilk 4 gün var atlatmanız gereken, sonrası çok güzel...