SAĞLIK Corona döneminde elektronik sigara kullanırken nasıl önlemler alabiliriz?

TheMalco

Yetkili
Forum Yetkilisi
9 Eyl 2019
92 mesaj
103 beğeni
Balıkesir
#1
Pandemi dönemi hepimiz için hem uzun hem de yorucu bir dönem oldu. Bu dönemde alacağımız fiziksel ve zihinsel önlemler sağlığımızı korumamız için oldukça önemli. Sigara kullanımını azaltmak da bunlardan biri. Birçok profesör ve bilim adamı pandemi döneminde sigara içmenin, sürecin daha uzun ve zorlu bir şekilde atlatılmasına sebep olduğu yönünde hemfikir. Bununla birlikte virüs ağızdan girdiği için, sigara içmek için sık sık eli ağza götürmek de hastalık kapma riskini artıran faktörler arasında. Peki corona döneminde elektronik sigara likiti kullanıcıları nasıl önlemler almalı? Bu süreçte elikit kullanıcılarını etkileyen durumlar neler?

Corona Döneminde Elektronik Sigara Likiti

Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan corona virüs her ne kadar vücutta grip semptomları gösterse de henüz bir aşı ya da ilacı olmadığı için malesef ölümcül bir hastalık. Maske kullanmak ve birtakım küçük önlemler almak virüsün bulaşmasını ve yayılmasını önlemek için mutlaka önem vermemiz gereken konular arasında. Özellikle elleri sık sık sabunla yıkamak, gün içinde elleri ağza,burna ve göze sürmemeye özen göstermek, insanlar ile sosyal mesafeyi korumak uygulamamız gereken kurallardan bazıları. Bu kurallar tabii ki elektronik sigara kullanıcıları için de geçerli. Kullanıcıların özellikle yarım saatte bir ellerini dezenfekte etmesi, el ve cihaz hijyenine ekstra önem vermesi bu dönemde alınması şart olan önlemlerin başında geliyor.

Bunun dışında elektronik sigara cihazına ve likit şişelerine kullanıcının yalnızca kendisinin dokunması, şişe ve cihazın sık sık yüksek alkol oranlı kolonya ya da dezenfektan ile temizlenmesi oldukça önemli. Cihaz temizliğinde cihazın dışının temizliğinin yanı sıra drip tip yani ağızlık kısmının da ara ara temizlenmesi virüsün bulaşma ihtimaline karşı dikkat edilmesi gerekenler arasında. Bununla birlikte en yakınlar ile bile elektronik sigaranın paylaşılmaması, cihazın yalnızca kullanıcı tarafından kullanılması virüsün yayılımını ve bulaşmasını önleyebilmek adına uyulması şart olan en önemli detaylardan biri.

Şu an sağlığını korumak isteyen her bireyin yapması gerektiği gibi elektronik sigara kullanıcıları da yukarıda yer alan önlemler ile birlikte kişisel hijyenine ve insanlarla arasında tutacağı sosyal mesafeye dikkat ettiğinde süreci çok daha kolay ve sağlıklı bir şekilde atlatabilirler. Sağlıkla kalmanız dileğiyle…

Not : Tüm yazılar tarafımızdan yazılmaktadır. Alıntı değildir.
 

lucky

Aktif Üye
7 Nis 2020
52 mesaj
3 beğeni
#2
Paylaşımınız çok güzel ve bilgilendirici olmuş. Ben hala hem ateşli hem esigara kullanıyorum. Dısarda olduğumuzda elimizi sürekli yıkama fırsatımız olmuyor . hem esigara ,hem ateşli çok büyük risk oluşturuyor bulaşı açısından, özellikle sigarada ağzımıza yakın tarafını tutup ateşliyoruz. Benim kullanıcılara tavsiyem özellikle dısardayken yanlarına fazladan bir kaç eldiven almaları ve bunları kullanırken eldiveni çıkarıp, temiz elleriyle kullanıp,sonrasında yeniden eldiven takmaları.
 

sucukludondurma

Sadece Buharcı
Yönetici
Forum Yetkilisi
27 Şub 2019
734 mesaj
1,656 beğeni
#3
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yeni alınan likit, atomizer ve mod gibi malzemeleri de temizlemek şart. "ver bir deneyeyim" diyen arkadaşınızın ağzına mod ile vurun :D Yanınızda 36 mg ve üstü likiti bir ato taşıyıp onu denetin kendisine. Eşhedü bile diyemeden iade etsin malzemeyi :)